Kasulikku

Siit leiad kasulikku infot puidu ja ehitamise kohta
Kasulikku infot puidu kohta

Puit on tugev ja kerge. Kui arvestada ehitusmaterjalide kaalu, on puit kõige vastupidavam. Õhukuiva kuuse- ja männipuidu tihedus (kg/m3 kohta) on ainult 1/13 terase ja 1/4 betooni tihedusest. Võrreldes materjale soojusjuhtivuse alusel, on puidu soojusisolatsioonivõime 400 korda parem kui terasel, 1500 korda parem kui alumiiniumil ja 12 korda parem kui betoonil. Seetõttu niiskus ei kondenseeru puidu pinnale ning puit tundub meeldiv nii kuumas kui ka külmas.

Puit paisub soojuse mõjul vaid kolmandiku terase ja betooni paisumisest. Puit paisub mõnevõrra niiskuse mõjul, ja kahaneb kuivades. Kui niiskussisaldus langeb 10%-le, kahaneb 95 mm laiune laud 2 mm võrra. Pikisuunas on kahanemine eriti väike – ainult 1 mm meetri kohta.
Ehituseks mõeldud männi- ja kuusepuit kuivatatakse nn õhukuivaks – niiskussisaldus on 18%. Puusepatöödeks ette nähtud puidu niiskussisaldus
on 10–15%. Puit on looduslik materjal, mida saab peale kasutamist lasta uuesti ökoloogilisse ringlusesse ilma keskkonda kahjustamata.
Puitu on võimalik töödelda lihtsate tööriistadega.

Saetud ja hööveldatud puitmaterjali mõõdud on toodud ehitusinfokaardis RT 21–1010750-et. Mõõdud on toodud millimeetrites (paksus x laius x pikkus) ja kehtivad niiskusel 20%. Kui puitmaterjali niiskus sellest erineb, tehakse mõõduparandus selliselt, et niiskuse suurenedes või langedes 5% võrra suurendatakse või vähendatakse saematerjali mõõtu 1% võrra.

Saetud puitmaterjali ristlõike lubatud hälve on kuni 100 mm ristlõikel +1,0 mm ja üle 100 mm ristlõikel +2,0 mm. Kalibreeritud ja hööveldatud puitmaterjali paksuse lubatud hälve on kuni 20 mm paksusel +0,5 mm ja üle 20 mm paksusel +1,0 mm. Puitmaterjali laiuse lubatud hälve on kuni 100 mm laiusel +1,0 mm ja üle 100 mm laiusel +1,5 mm. Puitmaterjali pikkused on sammuga 30 cm. Keskmiselt on pikkus vahemikus 3,0–4,8 m. Suuremad kogused tasub võimaluse korral hankida mõõtutöödeldult, vastavalt enda vajadusele. Eksportkuiva puitmaterjali tarneniiskus on 20 + 4%. Sisevoodriks
kasutatava puitmaterjali niiskussisaldus peaks olema alla 16%. Nõutav niiskussisaldus on vaja kokku leppida tellimise ajal.

Puitmaterjali võib tavaliselt ladustada õues, kui seda kaitstakse päikese, sademete ja maapinna niiskuse eest. Soovitatav on virnastada
vahelippidega. Nähtavates kohtades sees kasutatavat puitu, näiteks seina- ja põrandalaudu, tuleb siiski hoida köetud ja hästi ventileeritud
ruumis. Niiskus võib põhjustada sinetumist ning kalduvust hallitamisele ja mädanemisele. Vältige niiskuse ülekandumist puitmaterjalile teistest
materjalidest, näiteks betoonist. NB! See puudutab ka immutatud puitu. Ehitage kuivast puust – seda on lihtsam töödelda ja puhtam kasutada. Nii väldite ka puidu lõhenemist ja kuju muutusi.

1. Planeerige puidutarne ja valmistage hoiukoht ette.
2. Kontrollige tarnitud puitmaterjal peale mahalaadimist ja esitage võimalikud kaebused kvaliteedi kohta kohe, enne kauba kasutusele võtmist.
3. Kaitske puitmaterjali sademete, intensiivse päikese, määrdumise ja maapinna niiskuse eest nii hoidmise kui ka ehitamise ajal.
4. Ladustage puitmaterjal õhuliselt ja kindlustage, et presendi või muu katte alla ei jääks niiskust.
5. Siseruumides kasutatav puit peab olema kuiv ja hästi isoleeritud sellega kokkupuutuva materjali niiskuse eest. Katke karkass ja kaitske
sademete eest võimalikult ruttu peale selle püstitamist.

Allikas: www.puuinfo.ee

Sauna ehitamise juhend

Sauna ehitamise kohta leiad infot siit!

Servamata laudade paigaldamisjuhend

Servamata laudadega seinte ja lagede katmise võimalusi on mitmeid. Esimene võimalus on paigaldada lauad vertikaalselt ja lüüa kaks lauda alla ja kolmas peale. Teine võimalus on paigaldada lauad horisontaalselt ja alustada seina alumisest osast, lüües iga laua serv järgmise peale. Kuidas see täpselt käib?

Vertikaalne laudis sobib sise-ja välisvoodriks. Vertilaalselt laudu paigaldades on soovitatav sirgema servaga lauad ära kasutada alumises kihis ja poomkandiga pealmises. Nii on võimalik katta rohkem pinda ja visuaalne pilt on parem. Ülekatteks tuleb jätta laua servast 2-3 cm, laudade ostmisel arvestatakse iga laua üldlaiusest 4-6cm vähem.

Paigaldades laudu horisontaalselt, soovitame kasutada laiemat materjali. Selline paigutus sobib kõige paremini välisviimistluseks, kuid kasutatakse ka siseviimistluses. Meie tootevalikus on servamata kuuse lauad, mida pakume kooritud servaga kui ka freesitud servaga. Freesitud servaga laudade eeliseks on see, et lauad kaarduvad servadega seina poole.

Liistuks kasutakse pooleks saetud servamata lauda. Nii jääb üks serv sirge ning see võimaldab liiste sise- või välisnurgas ühendada. Samuti sobib neid kasutada akna ja ukse piireteks.

Allpool mõned näited servamata laudade paigaldusest.

Termotöödeldud servamata lepp

Meil on hea meel teatada, et tootevalikusse on lisandunud termotöödeldud servamata lepa laud. Termotöödeldud puit on läbinisti tumepruun ja sobib suurepäraselt saunaruumide seinte ja lagede katmiseks või eluruumidesse, kus soovitakse tumedamaid toone kasutada.

Miks töödelda puitu termiliselt?
Termotöödeldud puidu ehk termopuidu valmistamiseks töödeldakse puitu üle 170 kraadisel temperatuuril. Termotöötlus parandab puidu pehkimis- ja ilmastikukindlust ning soojusisoleeruvust ja vähendab puidu niiskuspaisumist. Kõrgel temperatuuril eraldub puidust ka vaik.

Termotöötluse mõju puidu pemistele omadustele:
Niiskuskaalu väärtus alanenud
Pehkimiskindlus paranenud
Soojusisoleerivus tõusnud
Puit on läbinisti värvunud
Vaik on eemaldunud
Mõõdus püsimine paranenud
Paindetugevus pisut vähenenud
Murdumistugevus vähenenud

Kus kasutada termotöödeldud lepalauda?
Termopuidust valmistatud toodete kasutuskohad siseruumides on näiteks seinad, laed, saunad sisustuselemendid ja mööbel. Välistingimustes kasutatakse termopuitu hoonete fassaadidel, õueala ehitiste juures ning tisleritoodete valmistamisel (uksed, aknad, mööbel).

Kuidas viimistleda?
Termotöödeldud puit on kauni pruunika tooniga. Algse värvitooni säilitamiseks ja pinna lõhenemise vältimiseks soovitatakse kasutada UV-kaitset andvat pinnatöötlust. Õlipõhised pinnatöötlusained toimivad samamoodi nagu töötlemata puidul. Veepõhised pinnatöötlusvahendite imendumine on aeglasem, seepärast soovitatakse kasutada pikema kuivamisajaga tooteid.

Kuidas laudu kinnitada?
Termotöötlus vähendab pisut puidu murdumistugevust. Kruvikinnituste puhul soovitatakse kasutada isepuurivaid kruvisid. Augu ettepuurimine vähendab lõhenemisohtu. Kinnituskruvidena soovitatakse kasutada roostevabast terasest valmistatud harva keermega puidukruvisid.
Haamriga naelutades tuleks naelad lüüa vähemalt 30mm kaugusele detaili otsast või puurida augud ette. Suurepärase kinnituse saab suruõhutööriistade abil. Suruõhutööriistade kasutamisel tuleb löögijõud reguleerida nii, et naelad tungivad piisavalt, aga mitte liiga sügavale puidu pinda.
Pikaajalise konstruktsiooni tagamiseks ja värvumise vältimiseks soovitatakse niisketes oludes kasutada roostevabast või happekindlast terasest kinnitustarvikuid. Galvaanitud kinnitustarvikuid võib kasutada juhul, kui galvaanitud pind jääb terveks või kinnituskoht värvitakse üle.

Allikas: www.eimas.ee